Dlaczego kochamy białe kuchnie?

 

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego białe kuchnie od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem ludzi, niezależnie od wieku, płci, pozycji społecznej czy szerokości geograficznej?

Czy wiecie, że ten wybór bardzo często zapada pod wpływem emocji, na poziomie nieświadomym, a nie koniecznie zależy od gustu przyszłego właściciela?

Kuchnia to serce domu, dlatego poświęcamy jej mnóstwo czasu podczas planowania całego wnętrza. To tutaj (oprócz sypialni) spędza się statystycznie najwięcej czasu w całym mieszkaniu/domu. To w niej odbywają się najlepsze imprezy i najgłośniejsze awantury (mowa o tłukących się talerzach) 😉 Nie? Nigdy nie próbowaliście? POLECAM

Poniżej opiszę Wam w 5 punktach dlaczego kochamy białe kuchnie. Zacznę jednak od totalnej podstawy, która jest kluczowa w rozwiązaniu zagadki 🙂

1. KOLOR

 

Wiedza o kolorach, to wiedza prawie tajemna, jest niewiele podręczników, badań czy innych rzetelnych treści które w jasny sposób tłumaczą jak z tych kolorów korzystać i jak one wpływają na człowieka. Niby coś tam wiemy, że są barwy podstawowe, ciepłe, zimne i neutralne, jaskrawe lub pastelowe i to w sumie wszystko co wie statystyczny Kowalski. Wiele osób nie potrafi nawet nazywać kolorów, czemu się absolutnie nie dziwię. Dopiero na studiach kierunkowych ta dziedzina jest rozszerzana i zgłębiana.

W codziennym funkcjonowaniu nie zdajemy sobie sprawy jak ogromną moc mają kolory i jak bardzo wpływają na nasze samopoczucie, emocje i zdrowie. Czy wiedzieliście, że jest coś takiego jak „chromoterapia” – leczenie kolorami? To terapia niekonwencjonalna stosowana już w starożytności i praktykowana współcześnie. Przynosi wymierne korzyści na stany emocjonalne i zwykłe samopoczucie. Warto zgłębić ten temat, aby świadomie stymulować nasz organizm.

Wiedza o kolorach to ogromna dziedzina nauki, do której wbrew pozorom nie przywiązujemy dużej uwagi na co dzień. Wydaje się nam, że to zbędny temat dedykowany głównie dziedzinom kreatywnym takich jak: moda, sztuka, architektura czy grafika. Nic bardziej mylnego.

Nasza codzienność jednak nie jest taka kolorowa. Dlaczego?

Może boimy się kolorów bo ich nie znamy? Nie rozumiemy? Nie wiemy jak na nas wpływają? A kiedy już decydujemy się na kolorowe ubrania, meble lub ściany w naszych domach to dlaczego akurat taki kolor wybraliśmy? Jak czujemy się w intensywnych kolorach, a jak w delikatnych pastelach? Dlaczego kolory bardzo szybko mogą się nudzić lub wręcz „odpodobać”?  Odpowiedzi na te pytania są bardzo ściśle powiązane z psychologią barw.  Ze względu na brak tej wiedzy, kolory w naszym życiu wybieramy przypadkowo lub pod wpływem mody, co może skutkować częstymi remontami, wymianami garderoby lub nawet zmianami samopoczucia. Mnie ta wiedza ogromnie fascynuje, dlatego już niedługo rozpoczynam kurs „COLOUR MASTER”, aby kolory we wnętrzach które projektuję, były jeszcze lepiej i bardziej świadomie dopasowane do moich klientów.

Ja tu o kolorach, a miało być o białych kuchniach 😉 Przechodząc do meritum, kolor biały to kolor achromatyczny tak jak czarny i szary. To odcienie neutralne, które nie wpływają na nas tak intensywnie jak np. zielony, pomarańczowy czy czerwony. Barwy neutralne są bezpieczniejsze i stanowią doskonałe tło dla pozostałych kolorów. Nic więc dziwnego, że w naszym przebodźcowanym świecie szukamy (świadomie lub nie świadomie) ukojenia. Biel stanowi tło we wszystkich dziedzinach życia jakie znamy. 

 

2. BIAŁA KUCHNIA POWIĘKSZA PRZESTRZEŃ

 

O tym, że białe meble i ściany powiększają przestrzeń słyszała już pewnie większość z Was.  Kolor biały odbija światło więc optycznie tą przestrzeń  powiększa i rozjaśnia. Białe fronty kuchenne to doskonałe rozwiązanie w małych i słabo doświetlonych pomieszczeniach, a to przecież zmora większości polskich mieszkań.  Dodatkowo, biel to symbol czystości i świeżości, co w kuchni jest bardzo pożądanym efektem.

 

3. BIAŁA KUCHNIA JEST UNIWERSALNA

Biała kuchnia jest jak biała klasyczna koszula. Czy znacie bardziej uniwersalny ciuch?  To idealny przykład ze świata mody, który możemy świetnie przenieść do wnętrza. Biała kuchnia tak jak koszula, daje nam nieograniczone możliwości aranżacyjne. Może to być idealne tło i baza do innych elementów dekoracyjnych, które będą na pierwszym planie np. dekoracyjne płytki na ścianie, kamienny blat, „dizajnerskie” uchwyty lub lampa. Może to być też główny, zamierzony efekt w którym stawiamy na klasyczną i ponadczasową biel.

 

4. BIAŁA KUCHNIA TO BEZPIECZNY WYBÓR

 

Wybór białej kuchni nie jest ryzykowną decyzją. Biel pasuje do wszystkiego więc nawet jeśli macie już urządzone mieszkanie, a chcecie zmienić jedynie kuchnię to nie boję się stwierdzić, że w 99% biała będzie dobrym wyborem. Dla wielu to kosztowna decyzja, która musi być jak najmniej ryzykowna. Biel daje duże poczucie komfortu i pewność, że biała zabudowa nie znudzi nam się po kilku miesiącach, tym bardziej latach. Białe kuchnie zalewają polskie wnętrza, a to oznacza, że wolimy nie ryzykować i zainwestować w coś pewnego i ponadczasowego. Zdecydowanie chętniej kupujemy „kolorowe kuchnie” kiedy korzystamy z pomocy architekta, który trzyma pieczę nad całym efektem końcowym i pokazuje nam, że nie ma się czego bać.

 

5. BIAŁA KUCHNIA MOŻE BYĆ W KAŻDYM STYLU

 

Biała kuchnia nie musi być nudna. Jest wiele świetnych sposobów, na to aby była ciekawa i jedyna w swoim rodzaju. Jeśli lubimy styl klasyczny we wnętrzach, nic prostrzego, wybieramy wtedy bardziej dekoracyjne, frezowane fronty z dekoracyjnymi akcentami. Nawet jeśli poszalejemy ze zdobieniami i efektowną sztukaterią, biel nam to świetnie zrównoważy i nie sprawi, że kuchnia będzie przytłaczająca. W takim stylu zaprojektowałam kuchnię dla Doroty z bloga „Kameralna” – link do projektu.

Jeśli zaś wolimy styl nowoczesny i minimalistyczny, wybierzemy proste, gładkie fronty bez zbędnych ozdobników.

Biała kuchnia – brzmi bardzo prosto jednak fascynuje mnie to jak wiele mamy możliwości aranżacyjnych. Pomimo neutralnego koloru, kuchnia może i powinna mieć indywidualny charakter nadany przez jej właściciela. Zapewniam Was, że jeśli dobierzecie dodatki i detale, które są w jakiś sposób dla Was wyjątkowe, cała kuchnia taka będzie.

 

PODSUMOWUJĄC:

Biała kuchnia ma w sobie ogromny potencjał, który odpowiednio spersonalizowany, będzie służył użytkownikom przez wiele lat. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą urządzić kuchnię w wersji budżetowej, ale też w wersji luksusowej. Dla tych, którzy nie mają pomysłu na wnętrze, ale też dla tych, którzy mają ten pomysł bardzo konkretny i przemyślany jako element całości swojego mieszkania/domu. Potencjał bieli jest ogromny, a jego świadome wykorzystanie może mieć ogromną moc <3

 

Jestem ciekawa, kto z Was ma białą kuchnię? 

Dlaczego wybraliście akurat BIAŁĄ ? 🙂

 

 

Żródło zdjęć: Pinterest

Related Posts

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o