Projekt wnętrza online – jak wygląda?
Czym różni się od normalnego projektu?

Jak już w ostatnim wpisie ustaliliśmy, projekt wnętrza online można świetnie zaprojektować, ale nie można zapomnieć o kluczowych elementach. Jeśli nie widzieliście jeszcze tego wpisu, a chcecie wiedzieć co to za tajemnicze „składniki”, sprawdźcie tutaj.
Ostatnio tłumacząc komuś znajomemu tak w skrócie jak wygląda projekt, już po kilku zdaniach usłyszałam „Ej, Magda mów do mnie po polsku, bo ja nic z tego nie rozumiem!”. No tak, zawsze zapominam, że jak mówię np. „koncepcja przestrzeni funkcjonalnej zakłada układ amfiladowy między kuchnią jadalnią, a salonem” to druga strona bardzo prawdopodobnie pomyśli: „czekaj, czekaj, że co?!”
Dlatego, bez zbędnego żargonu opowiem Wam jak wyglądają poszczególne etapy projektu w 6 krokach.
Zaczynamy!
krok 1.
PIERWSZY KONTAKT, CZYLI ZANIM ZACZNĘ PROJEKTOWAĆ
Zawsze odbywa się z inicjatywy klienta. Zanim podpiszemy umowę, ustalamy wszystkie szczegóły współpracy, telefonicznie bądź mailowo. Zawsze zachęcam, aby przynajmniej jedno spotkanie odbyło się przez Skypa, aby się zobaczyć i wymienić uśmiechami 🙂 Nie wiem czy też tak macie, ale czasem jak kogoś widzę to już wiem że się nie dogadamy lub wręcz odwrotnie, od razu czuję że nadajemy na tych samych falach i mam pewność, że to będzie udana współpraca. Ta rozmowa przez kamerkę to taka furtka (dla obu stron) do ewentualnej „ucieczki”. Czasem po prostu nie iskrzy 😉
Główna różnica:
PROJEKT TRADYCYJNY: Jeśli projekt jest w Warszawie to zazwyczaj zapraszam na niezobowiązujące spotkanie przed podpisaniem umowy, aby się lepiej poznać i omówić warunki współpracy. Wszystkie inne elementy omawiane są zdalnie.
PROJEKT ONLINE: Jeśli projekt jest na drugim końcu Polski lub świata, umawiamy się na rozmowę przez Skypa, które jest dokładnie tym samym co spotkanie na żywo. Pozostałe ustalenia bez zmian, czyli zdalnie.
krok 2.
POMIAR WNĘTRZA (INWENTARYZACJA)
Wydawać by się mogło, że to niezbędny krok w projekcie wnętrza. W 99% przypadków nie jest konieczne, abym musiała robić pomiar inwestycji osobiście. „Ale jak to?! Jak można zaprojektować wnętrze bez wcześniejszego obejrzenia?!” Można, a czasem nie ma innego wyjścia. Już tłumaczę.
Bardzo często zgłaszacie się do mnie po projekt w momencie, w którym kupiliście „dziurę w ziemi” 2 lata przed odebraniem kluczy do wymarzonego mieszkania lub jesteście na etapie projektu domu lub w trakcie wylewania fundamentów. Nie mam wtedy fizycznej możliwości, aby taki pomiar wykonać i „poczuć” to wnętrze 😉 Do tego właśnie służy mi moja ogromna (czasem, aż za bardzo) wyobraźnia. Pracuję wtedy na projekcie, który otrzymaliście od dewelopera. Jeśli projekt nie ma wystarczających dla mnie informacji, kontaktuję się z biurem sprzedaży i dopytuję o szczegóły. Zdarza się również, że np. sami wykonujecie pomiar z moimi wytycznymi i na jego podstawię robię projekt. Ten 1 % kiedy robię wyjątek od reguły i jadę na osobisty pomiar to inwestycje, które są w jakiś sposób nietypowe lub trudne do rozgryzienia na podstawie otrzymanych projektów. Są to np. duże domy po przebytych remontach, mieszkania w starych kamienicach, lokale ze zmianą funkcji użytkowej. Wtedy wiem, że takie miejsce muszę odwiedzić, zrobić dokładne zdjęcia i wykonać swój pomiar. W takim przypadku nie ma znaczenia, że zamówiliście projekt online, taką wizytę odbywam, nawet jeśli miejsce będzie bardzo oddalone. Ostatnie moje wyprawy były m.in. do Monachium czy Darłowa. Jest to świetny pretekst na krótki, weekendowy wyjazd i przy okazji nazywaniem go „delegacją” 🙂 WIN=WIN
Główna różnica:
PROJEKT TRADYCYJNY: Na terenie Warszawy i okolic inwentaryzację wykonuję samodzielnie na miejscu budowy.
PROJEKT ONLINE: Pliki z wymiarami udostępniacie mi Wy. Możecie wykonać je sami (z moimi instrukcjami), lub udostępnić mi pliki od dewelopera.
krok 3.
FUNKCJA (ROZKŁAD POMIESZCZEŃ I MEBLI)
Tutaj zaczyna się już sama konkretna praca projektowa. Opiera się na podstawie wszystkich zebranych wcześniej informacji dotyczących Waszych potrzeb i preferencji dotyczących mieszkania. Zaczynam tworzyć „fundament”, który będzie podstawą funkcjonalnego i ergonomicznego projektu, czyt. wygodnego i komfortowego do mieszkania. Jest to etap, który zazwyczaj wygląda tak samo, zarówno w formie tradycyjnej jak i online. Przed przystąpieniem do projektu wszystkie potrzeby zostały omówione i przegadane, dlatego przesyłam Wam kilka rzutów funkcjonalnych do przeanalizowania, a później ich omówienie może z powodzeniem odbyć się telefonicznie lub mailowo.
krok 4.
WIZUALIZACJE
To etap projektu, na który czekacie z największą ciekawością. Pierwszy raz na realistycznych zdjęciach, zobaczycie swoje cztery kąty, które tworzę komputerowo.
Zanim wyślę pierwsze wizualizacje lubię Wam najpierw o nich opowiedzieć. To ważne, abyście zrozumieli ideę i to co autor miał na myśli. Projekt to coś więcej niż tylko „ładne wnętrze”. Tłumaczę dlaczego coś jest tak zaprojektowane, a nie inaczej. Projekt najpierw rozpoczyna się w mojej głowie, a dopiero później wszystko przelewam do programu. Cała istota kryje się w odpowiedziach na pytania „dlaczego”, „skąd taki pomysł”. Kryją się one we wcześniej przekazanych mi Waszych potrzebach, marzeniach i problemach, które muszę rozwiązać. Pozostawiając Was sam na sam z wizualizacją nie mam pewności czy zrozumiecie ją tak jak bym tego chciała. Po mojej prezentacji zostawiam Was na kilka dni, abyście wszystko na spokojnie przeanalizowali.
Główna różnica:
PROJEKT TRADYCYJNY: Zdarza się, że projekt omawiam na spotkaniu na żywo, zazwyczaj wtedy kiedy jest on bardzo rozbudowany i taki, w którym poruszamy wiele istotnych kwestii. Jeśli jest to projekt np. niewielkiego mieszkania pod wynajem lub odrębnych pomieszczeń, omawiamy wszystko zdalnie.
PROJEKT ONLINE: Rozmowy na Skype, telefoniczne lub omawianie projektu mailowo.
krok 5.
ZESTAWIENIE WYPOSAŻENIA
Cała lista wyposażenia, to nic innego jak lista w Excelu z propozycjami mebli, oświetlenia, armatury i ceramiki. To zestawienie powstaje po części razem z wizualizacjami, ponieważ już na tym etapie szukam konkretnych produktów i umieszczam je w projekcie. Otrzymujecie ode mnie oryginalny plik, na którym wspólnie omawiamy i komentujemy dany produkt.
W zestawieniu dla Was wybieram produkty dostępne w polskich sklepach stacjonarnych i internetowych z możliwością dowozu w każde miejsce w Polsce. Staram się również, zwłaszcza w tak szczególnym czasie jakim jest pandemia, bazować na polskich i lokalnych markach (macie swobodny dostęp do produktów) do czego Was również gorąco zachęcam.
W takim zestawieniu opisuję Wam również wybrane materiały np. płyty meblowe do mebli na zamówienie, kolory farb, blaty, itd. Tutaj polecam Wam zawsze to co widziałam na własne oczy i wybrałam z dostępnych wzorników w sklepach lub tych które nagromadziłam przez lata pracy. Nie chcecie wiedzieć jak wygląda mój bagażnik po targach lub wizytach w salonach wnętrzarskich 😉 Niezależnie od tego czy projektuję tradycyjnie czy online, forma wybierania produktów i materiałów jest taka sama. Wszystko (to co się da) sprawdzam i oceniam organoleptycznie 😉
krok 6.
DOKUMENTACJA TECHNICZNA
Po wyborze całego wyposażenia, zabieram się do rysowania projektów technicznych. Taka kolejność ma ogromne znaczenie, bo tylko wtedy jestem w stanie dokładnie zaprojektować np. elektrykę pod konkretne lampy czy meble na zamówienie pod konkretny sprzęt. To jest część pracy, w której opracowujemy każdy najważniejszy detal, tak aby wykonawcy bez problemu zrealizowali projekt. Jest on na tyle dokładnie rozrysowany i opisany, że zazwyczaj klienci wiedzą jak go czytać. Jeśli są jakieś trudności lub coś trzeba omówić ponownie zapraszam do rozmowy na Skype. Omawiamy rysunki, tak aby wszystko było jasne i zrozumiałe. Jeśli projekt jest skomplikowany i rozbudowany, w projekcie tradycyjnym spotykamy się na żywo i omawiamy kluczowe kwestie.
Ok, mam nadzieję że z grubsza wiecie jakie są różnice w projekcie prowadzonym tradycyjnie od tego online. Prawda, że niewielkie?
Gdybyście musieli zapamiętać tylko jedną rzecz z tego wpisu to powinno to być:
SPOTKANIA NA ŻYWO ZASTĘPUJEMY SPOTKANIAMI NA SKYPE 🙂
Dla krótkiego podsumowania, wymienię Wam największe PLUSY projektu online w MAAI Design:
- Mogę wykonać Wam projekt w dowolnym miejscu na świecie! Nie musimy się ograniczać do Warszawy i okolic 🙂
- Podczas narodowej kwarantanny możesz zaprojektować swoje wymarzone m2 bez wychodzenia z domu! BA! nawet możesz to zrobić w spodniach od piżamy… i ja o tym nie wiem 😉
- Coś dla fanów eko – nie drukujemy żadnych kartek! (czasem jeden projekt to 150 stron!) Cały projekt jest w formie elektronicznej
- Udostępniam Wam plik na Dropboxie i współdzielimy wszystkie pliki w jednym miejscu, dzięki temu nie musicie wertować skrzynki mailowej, aby odszukać konkretny plik.
- Do projektowania podchodzę elastycznie, każdy projekt w praktyce może wyglądać trochę inaczej, staram się dostosować go do Waszych potrzeb, nie łamiąc przy okazji swoich żelaznych zasad 🙂 (o których kiedyś może napiszę)
- Oszczędzamy mnóstwo czasu na dojazdach (kto mieszka w Warszawie ten wie…)
- TYLKO W PROJEKCIE ONLINE, macie możliwość zaprojektowania pojedynczego pomieszczenia! Może to być tylko kuchnia, pokój dziecka czy wymarzona sypialnia – TEGO nie ma w projekcie tradycyjnym 🙂
- i UWAGA… zamawiając PROJEKT ONLINE macie zniżkę – 10% na cały projekt!
CO ZROBIĆ ŻEBY ZAMÓWIĆ PROJEKT ONLINE?
To proste:
Wyślij zapytanie ofertowe – możesz wysłać zwykłego maila lub wypełnić formularz poniżej. Pamiętaj o podaniu TYCH informacji – jeśli akceptujesz otrzymaną ofertę daj znać, a ja zajmę się resztą 🙂
KONIECZNIE DAJ MI ZNAĆ, ŻE JESTEŚ ZAINTERESOWANY PROJEKTEM ONLINE – OTRZYMASZ WTEDY 10% ZNIŻKI NA CAŁY PROJEKT!
Poniżej możecie zobaczyć projekty online, które zostały zrealizowane m.in. w:
KIELCE, „Nowoczesna klasyka”
BIAŁYSTOK, „Bezpieczna baza”
LUBLIN, „Domowe spa”
A już po Świętach Dorota z bloga „Kameralna” udostępni na swoim blogu projekt nad którym pracowałam wiele miesięcy! To jest idealny przykład udanego projektu online. Ja również wkrótce go opublikuję, jestem bardzo ciekawa czy Wam się spodoba 🙂
ul. Boguckiego 4
WYCEŃ PROJEKT
Dodaj komentarz